Historia

Rys historyczny LKS Polwica – Wierzbno

Klub LKS Polwica-Wierzbno powstał w 1977 roku dzięki determinacji byłych ciężarowców i sympatyków podnoszenia ciężarów Ryszarda Gorczycy i Romualda Gierczyka. Początkowo klub nazywał się LKS SHR Polwica, następnie LKS „AGROPOL” Polwica, LKS „Herkules” Wierzbno. Pierwszym trenerem od 1978 do 1993 roku był Henryk Mokrynka były zawodnik Technika Pracze i Śląska Wrocław. Dzięki dobrej współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego Romanem Płachtą z Wierzbna, Marią Reczuch z Osieka, trenerem LA Ryszardem Wojciechowskim, trenerem kulturystyki w Oławie Andrzejem Olejnikiem selekcjonował dzieci i młodzież z okolic gmin Oława i Domaniów. Tworzył szkółki, OCKF w Oławie prowadził Waldemar Ostapski, w Wierzbnie krótko zajmował się Leszek Kołecki, a sam Mokrynka szkolił w szkole podstawowej w Osieku, nr 2 w Oławie i trenował grupę zaawansowanych zawodników w Wierzbnie.

Klub wspierało i wspiera wielu działaczy: Ryszard Gorczyca, Romuald Gierczyk, Marian Pękala, Jerzy Krysmann, Jan Sienkiewicz, Stanisław Młyński, Henryk Czurak, Leszek Kołecki, Mirosław Bartosz, Bogdan Szewczyk, Józef Kastelik, Henryk Broda, Jan Kraska, Mirosław i Aneta  Petruś, Józef Siatkowski, Krzysztof Buczak, Szymon Kołecki i wielu innych dzięki, którym LKS Polwica Wierzbno ciągle może się rozwijać. Bez znaczącego wsparcia ze strony gmina Domaniów, DZPC, PZPC i lokalnych przedsiębiorców działalność LKS Polwica Wierzbno byłaby bardzo trudna wręcz niemożliwa.

               W Wierzbnie dzięki pomocy Rady Wojewódzkiej LZS i prezesa Witolda Żyromskiego powstał pawilon sportowy typu "PILAWA", który został rozbudowany o dodatkową siłownię z gabinetem odnowy. W 2010 roku zawodnicy musieli się przenieś do świetlicy wiejskiej i tam w bardzo trudnych warunkach uprawiać podnoszenie ciężarów. W marcu 2015 roku ukończono budowę nowoczesnego kompleksu sportowego składającego się z sali do podnoszenia ciężarów i osobnej do gier zespołowych. Obiekt ten został nazwany imieniem jednego z najlepszych polskich sztangistów, dwukrotnego srebrnego medalisty olimpijskiego wychowanka klubu LKS Polwica Wierzbno Szymona Kołeckiego.

               Początkowo do klubu zostali pozyskani z LKS Pogoń Oleśnica Leszek Kołecki, bracia Waldemar i Włodzimierz Ostapscy a z Technika Pracze Jan Stachura. w następnych latach Henryk Mokrynka i kolejni trenerzy Waldemar Ostapski, Zbigniew Podgruszecki, Paweł Walczak wychowało wielu wartościowych zawodników, medalistów mistrzostw polski, spartakiad i olimpiad młodzieży, mistrzostw różnych szczebli a także reprezentantów Polski, w tym m.in. Piotr Drapiński, Artur Sobota, Mariusz Dalecki, Zbigniew Basiura, Jacek Góralski, Maciej Gładecki, Cezary Skorupa,  Adam Kraska , Grzegorz Kleszcz , Szymon Kołecki, Radosław Małecki, Paweł Walczak , Konrad Ostapski,  Jarosław Ciupak, Sebastian Konon, Paweł Paduchowicz, Grzegorz Polit, Grzegorz Kądziołka, Bartłomiej Jabłoński, Tomasz Wnuczek, Kamil Rutkowski, Rafał Puzoń, Mariusz Horoszkiewicz, Roman Kliś, Tadeusz i Paweł Biega  oraz wielu innych, którzy godnie reprezentowali swój klub, gminę, powiat, województwo i kraj. W 1989 roku w Wierzbnie odbył się historyczny mecz podnoszenia ciężarów pomiędzy reprezentacjami narodowymi juniorów byłej NRD i Polski. Reprezentację Polski prowadził wtedy Zygmunt Smalcerz a pierwszym zawodnikiem z LKS Polwica Wierzbno, który reprezentował Polskę był  wychowanek z Wierzbna Jacek Góralski.

               Obecnie prezesem i trenerem w Wierzbnie jest Adam Kraska, którego wychowankowie od 2009 roku zdobyli 60 medali Mistrzostw Polski z 83 wywalczonych przez zawodników LKS Polwica Wierzbno w historii klubu do końca roku 2015. Adrian Franczyk wywalczył brązowy medal na ME Juniorów w 2013 roku ustanawiając rekord polski w dwuboju.  Mieczysław Dereń, Mateusz Szatkowski, Katarzyna Kraska (Szostak), Natalia Pawlik i Kamil Góralski mają na koncie udane starty w MŚ i ME Juniorów. W Drużynowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn w 2013 roku zespół z Wierzbna zajął bardzo wysokie V miejsce i był najmłodszym zespołem w tych rozgrywkach. W Drużynowym Pucharze Polski Kobiet w 2014 roku nasze panie zajęły IV miejsce. Do wyróżniających się zawodniczek i zawodników Adama Kraski, którzy zdobywali różne tytuł możemy oprócz wyżej wymienionych także zaliczyć: Patrycję Kostrzewę, Darię Ressmer, Dominikę Skowron, Magdalenę Szymańską, Kamilę Czechowską, Sylwię Grzegorzewską, oraz braci Patryka i Damiana Susłów, Dominika Góralskiego, Macieja Paduchowicza.

               Obecnie czworo najlepszych wychowanków klubu LKS Polwica Wierzbno, którzy godnie reprezentują klub, gminę Domaniów, powiat oławski oraz Polskę na pomostach Europy i Świata.

Są to:

 Natalia Pawlik – piąta zawodniczka ME w Szwecji z 2015 roku

                               trzykrotna wicemistrzyni kraju w kategorii dziewcząt do 15 lat

                               rekordy: waga do 63 kg

                                rwanie    69 kg      podrzut   77 kg      dwubój 146 kg

Adrian Franczyk - brązowy medalista ME z 2013 roku

                               XI zawodnik MŚ Juniorów – w 8 miesięcy po złamaniu ręki

                               rekordzista polski juniorów w kategorii do 56 kg

                               Czterokrotny medalista MP Juniorów.

                               W wieku 17 lat sięgnął po brązowy medal MP Seniorów

                               rekordy: waga do 62 kg

                                rwanie    110 kg     podrzut   135 kg    dwubój 245 kg

Mieczysław Dereń – siedmiokrotny medalista MP w tym trzykrotny mistrz polski

                               Dwukrotnie reprezentował nasz kraj w MŚ Juniorów zajmując                                   VII i IX miejsce

                               ósmy zawodnik w ME Juniorów

                               rekordy: waga do 94 kg

                                rwanie    133 kg    podrzut   161         dwubój 294 kg

Kamil Góralski – ósmy zawodnik w Europie w kategorii do 15 lat w wadze do 62 kg

                               srebrny i brązowy medalista MP Młodzików

                               rekordy: waga do 62 kg

                                rwanie    85 kg      podrzut   105 kg    dwubój 190 kg

               Klub LKS Polwica Wierzbno dziękuje wszystkim ludziom i instytucją dzięki którym możemy kształtować młodzież naszego regionu. Radnym i Wójtowi gminy Domaniów panu Wojciechowi Głogulskiemu, PZPC i prezesowi Szymonowi Kołeckiemu, DZPC i wszystkim darczyńcom, którzy dzisiaj mogą być dumni, że wspierają ten klub i ich zawodników w drodze do osiągania sukcesów w sporcie.

Saturday the 4th.